Pet Şişe Hurdası Alımı İstanbul Şanlı Hurdacılık

Pet Şişe Hurdası Alımı İstanbul Şanlı Hurdacılık

Pet şişe hurdası alımları Şanlı Hurdacılık firması tarafından yapılır. Yapılan araştırmalara göre çevreyi en fazla kirleten hurdalardan birisi pet şişe hurdaları. Pet şişe alan hurdacılar bu hurdaları alarak geri dönüşüme büyük katkı sağlamaktadırlar. Çöplere atılan pet şişelerin büyük kısmı toprağa karışmaktadır. Toprağa karışan şişeler de büyük oranda toprak kirliliğine neden olur. Toprağın pet şişe hurdası ile kirletilmesinin geri dönüşü olmaz. Pet şişe hurdaları toprakta 400-500 yıl gibi sürelerde kaybolur.

Pet şişe hurdası alan geri dönüşüm firması toptan ve az miktarda olan tüm pet hurdaları almaktadır. Evlerde daha biriktirilen pet şişe hurdalarını alıyoruz. Bu şekilde halkımızın bu hurdaları çöplere atmasının önüne geçilmketedir. Evlerden pet şişe hurdası alan hurdacı kilo değeri fark etmeksizin adreslere gelerek bu hurdaların toplanmasını gerçekleştirir.

Pet Şişe Hurdası Çevreyi En Fazla Oranda Kirletiyor

Pet şişeler günlük hayatta su içmek için aldığımız şişeler. Tek kullanımlık olan bu şişeler kullanıldıktan sonra doğrudan çöplere atılır. Çöpe atılan pet hurdaların büyük kısmı çöplerden hurda toplayan hurdacılar tarafından toplansa da önemli bir kısmı çöp tenekeleri ile birlikte çöplüklere gönderilir. Çöplüklerde bu hurdalar ne yazık ki toprak ile karışmaktadır. Toprak ile karışan atık hurdaları bir çözüm olmaz.

Pet Hurdası Evlerde Biriktirilebilir

Ülkemizde yapılan geri dönüşüm seferberliği ile Sıfır Atık Projesi başlatıldı. Sıfır atık projesi tüm hurdaların geri dönüşümünü kapsamaktadır. Evlere aldığımız tüm su şişelerinden elde edilen pet hurdaları çöplere atmak yerine biriktirerek hurdacılar aracılığı ile geri dönüşüm yapılabilir. Evlerden pet hurdası alan hurdacılar ev ev gezerek bu hurdaları toplamaktadır. Pet hurdalarının önemli bir kısmını su şişesi hurdaları oluşturur.

Pet Hurdası Denizleri Kirletiyor

Dünyada yapılan araştırmalar pet hurdasının %40 oranda geri dönüştürüldüğünü ortaya koymaktadır. %40 oranın çok düşüktür. Kalan kısım ise toprağa ve sulara karışıyor. Pet hurdaların %10′ luk kısmı da sulara karışmaktadır. Pet hurdası toplayan hurdacılar bu hurdaları toplayarak suya karışmasını önler. Denizlerimizin kirlenmesi demek İstanbul da bir çok deniz canlısının ölmesi anlamında gelir.

Denizlerin ve toprağın kirlenmesini önleme amacı ile çöplere pet hurdaları atılmak yerine her zaman biriktirilmelidir. Hurdacılar bu pet hurdaları toptan şekilde alır.

Su Şişesi Pet Hurdalar Nasıl Geri Dönüşüm Yapılır

Pet hurdalar bundan 5 yıl öncesine kadar diğer plastik ürünlerin üretilmesinde kullanılıyordu. Bu durumda geri dönüşüme katkı sağlanıyordu ancak pet hurdası tekrar sıfır pete dönüştürülürse bu durumda daha avantajlı olur. Bu işlem için arge çalışmaları sonucunda pet hurdalar belirli işlemlerden geçerek sıfır pet üretilir. Pet hurdası geri dönüşüm fabrikası bu işlemi yapar. Uygulanan işlemler sırası ile:

  1. Pet hurdalar pet şişe hurdası geri dönüşümü yapan büyük fabrikalara gönderilir. Bu fabrikalarda tonlarca pet şişe hurdası toplanır. Pet hurdaları toplayan hurdacılar en temiz şekilde bu hurdaları toplamaya çalışmalıdır. 
  2. İkinci adımda ise parçalanmadan önce pet hurdalar 1 kez yıkanır. Konveyör sisteminden geçerken lazer optik sistemler ile ayırma işlemi yapılır.
  3. Sonrasında kırma makinelerinde pet şişe hurdaları parçalanır. 1cm küçük parçalara ayrılır. Küçük parçalar sonrasında en az 20 kez daha tıkanır. Bu yıkama işlemlerinin sonunda pet hurdaları tamamen temizlenir. Pet şişe geri dönüşüm firmalarının şişe üzerinde yaptığı işlemlerin özeti budur.

Pet hurdaları çöplere atmak büyük enerji kaybına da neden olur. Avrupa ve Amerika kıstası ülkelerinde pet hurdası üzerinden petrol eldesi yapılmaktadır. Ülkemizde henüz bu çalışmalar yapılmamış olsa da önümüzdeki yıllarda benzer çalışmalar yapılması beklenmektedir. 

 

Call Now ButtonArayınız..