Hurdacılık Nedir ve Neden Yapılır?

Hurdacılık Nedir ve Neden Yapılır?

hurdacılık nedir

Hurdacılık; işe yaramayan her tür metal, plastik, elektronik eşyalar, madenler vb. maddenin tekrar kullanılması ve ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan bir meslektir. Kullanılmayan ürünler geri dönüşüm merkezlerine gönderilerek yeniden kullanıma hazır hale getirilirler. Ayrıca gönderilen her atık için hurda sahiplerine ücret ödenir ve geri dönüşüme katkı sağladığından çevre için de oldukça faydalı bir sektördür.

Hurda olarak değerlendirilen materyaller; alüminyum, bakır, çinko, demir, paslanmaz hurda, elektronik, makine, kurşun ve türevleridir. Bakır ve pirinç gibi cevher hurdaları oldukça değerli olduğundan yüksek fiyatlardan alınmaktadırlar.

Son dönemlerin değer kazanan biri olan Hurdacılık sektörüne atılmayı düşünenlerin ekip ve teçhizatlar ile donanımlı olması ve bu işi profesyonelce yapmaları gerekir. Hurdaların toplanması ve saklanması için geniş bir alan, nakliye araçları, ayrıştırıcılar ve personel sayısı bu sektörün ihtiyacı olan ekip ve ekipmanları oluşturur.

Hurdacılığın Faydaları Nelerdir?

Hurdacılığa olan talebin son yıllarda artmasının sebeplerini inceleyecek olursak iki önemli etmen dikkatimizi çeker bunlar: Ciddi bir maddi gelir sağlaması ve geri dönüşüme destek olduğundan çevre için yüksek yarar sağlamasıdır.

Gelişen sanayi ve teknoloji fabrikaları üretmeye insanları ise tüketmeye sevk etmektedir. Artan üretim ve tüketimin en belirgin zararlarından biri ise oluşan çevre ve hava kirliliğidir. Doğal kaynaklarımıza zarar verdiğimiz sürece uzun vadede kayıplar yaşayacağımızı son zamanlarda daha da iyi anladık. 2. El ürün kullanımı, geri dönüşüme verilen önem ve hurdacılık sektörü de bu sebeplerden ötürü her geçen gün yükselmektedir. İşe yaramayan ürünleri doğada bırakıp çevrede oluşturduğu zararı engellemek için Hurdacılık sektörü önemli derecede fayda sağlamaktadır. Kullanılmayan maddeleri alıp onların yeniden işlenmesini sağlayarak çevreye yardım etmektedir.

İlginin arttığı bu sektörde doğru orantılı olarak maddi kazançlar da artmaktadır. Hurdacılık işinden ciddi paralar kazanılmakta hatta değerli metalleri hurdaya satarak daha da yüksek gelirler elde edilebilmektedir. Hem çevreye destek olmak hem de bunu yaparken güzel bir gelir elde etmek Hurdacılıkla ilgilenmek için yeterli sebeplerdendir.

Call Now ButtonArayınız..